Agregaty prądotwórcze na gaz ziemny – jakie niosą korzyści i jak ich używać?

Agregat prądotwórczy ma wiele zalet, z tych względów jest bardzo popularny. Wykorzystywany jest tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej lub, w przypadku awarii prądu. Jednak w sklepach można znaleźć mnóstwo różnych wariantów urządzeń, co niekiedy wprowadza w zakłopotanie. Ponadto należy koniecznie zwrócić uwagę na parę podstawowych parametrów, gdyż dzięki temu sprzęt będzie przydatny i wydajny. Czym dokładnie są agregaty prądotwórcze? Kiedy się ich używa? Który agregat prądotwórczy wybrać?

Agregat prądotwórczy – w jaki sposób z niego korzystać?

Najważniejszym celem agregatu jest generowanie prądu elektrycznego. Sprzęt można podzielić na trzy elementy. Podstawę stanowi silnik spalinowy. To właśnie on dostarcza niezbędnej ilości energii – jest to możliwe dzięki spalaniu paliwa. W agregatach niezbędnym elementem będzie także prądnica. Dzięki niej ruch obrotowy silnika może zostać przełożony bezpośrednio na energię elektryczną. Żeby prąd mógł być wykorzystywany dalej, wymagane jest dodatkowo przekształcenie go na przemienny rodzaj energii, za co odpowiedzialny jest falownik.

Kiedy przydaje się agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze można znaleźć są głównie w miejscach pozbawionych prądu. Wykorzystywane są przykładowo w lesie, na placu budowy czy podczas robót drogowych. Agregaty doskonale sprawdzają się także jako awaryjne źródło prądu. Wiele osób posiada urządzenie w domu jednorodzinnym czy letniskowym, w których często mają miejsce przerwy w dostawach energii.

Rodzaje silników w agregatach prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem silnika spalinowego. Wyróżnia się:

Silniki diesla

uważane są za bardzo proste oraz pozwalające oszczędzić energię rozwiązanie, urządzenie jest bardzo sprawne – jedyną trudnością może być uruchomienie agregatu w niższych temperaturach.

Dwusuwowe silniki benzynowe

Chociaż ten typ silnika jest bardzo solidny oraz prosty, może być nieco przestarzały, skutkiem czego jest nierówna praca.

Silniki benzynowe czterosuwowe.

Wybierane są ze względu na równomierną oraz wydajną pracę, a dzięki dużej mocy można uruchomić agregat nawet w temperaturach poniżej zera.

Co powinno się wiedzieć odnośnie urządzeń napędzanych gazem ziemnym?

Jednym z częściej wybieranych rozwiązań są urządzenia na gaz ziemny. W takim modelu propan-butan dostarczany jest z przydomowej instalacji lub z butli. Dla urządzenia charakterystyczne są głównie niskie koszty eksploatacji. Agregat będzie także przyjazny dla środowiska i, w przeciwieństwie do innych rodzajów, niezawodny. Modele zasilane na propan-butan są żywotne – dzięki temu, że podczas spalania nie wydzielają się związki, które wywołują mechanizmu.

Polecany producent to Himoinsa – agregaty prądotwórcze na gaz i nie tylko. 

Agregaty prądotwórcze – typy?

Agregaty prądotwórcze można także podzielić zależnie od konstrukcji. Najczęściej spotykane są warianty stacjonarne. Pozwalają one wygenerować maksymalnie dużo energii, niemniej trzeba się liczyć z tym, że ich transportowanie jest utrudnione. Dlatego klienci, którzy szukają mobilnego modelu wybierają zazwyczaj wariant przenośny. Charakteryzuje się on praktycznymi uchwytami, a nawet kółkami. Rozwiązaniem pośrednim będzie agregat prądotwórczy walizkowy. Nazwa odwołuje się do wygodnego kształtu urządzenia, które ma uchwyt i jest bardzo poręczne.

Dlaczego warto wybrać agregat prądotwórczy?

Do podstawowych zalet agregatu prądotwórczego zalicza się wytwarzanie najwyższej jakości energii elektrycznej przy jednoczesnych niewielkich stratach w produkcji. Na skutek tego możliwe jest wydajne generowanie energii elektrycznej nawet w dużym przedsiębiorstwie w czasie długiej przerwy w dostawach prądu. Kolejną olbrzymią zaletą będą niewielkie koszty utrzymania, ze względu na zastosowanie paliwa. Kupno także nie będzie dużym wydatkiem. Najlepsze urządzenia są dostępne już za parę tysięcy. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów agregatów, każdy może dopasować urządzenie według indywidualnych potrzeb.

Gdzie najbardziej opłaca się kupić agregaty prądotwórcze?

Współcześnie dużo firm sprzedaje agregaty prądotwórcze. Aby jednak mieć pewność wydajności i wysokiej jakości urządzenia, przy wyborze najlepszej firmy warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów. Po pierwsze przedsiębiorstwo powinno być długo na rynku, gdyż świadczy to o doświadczeniu. Liderzy dostarczają sprzętów, które wyróżniają się dobrą pracą, a dodatkowo będą sprawne przez długie lata. Warto przejrzeć opinie o firmie, które dostępne są w Internecie, gdyż są one potwierdzeniem rzetelności oraz wiarygodności marki.