Co to jest obróbka skrawaniem?

Żeby kawałki metalu zamieniły się w prawdziwe elementy, należy je opracować. Jedną z możliwości jest odlew. Jednak aby otrzymać wysoki stopień precyzji, trzeba użyć wysoce złożonych metod odlewania, lecz i tak odlaną bryłę powinno się poddać obróbce do ostatecznego kształtu, usuwając nadmiar materiału w postaci nadlewów.

Inną możliwością jest tak zwana obróbka skrawaniem. Ta nowoczesna technologia pozwala na bardzo skrupulatną obróbkę metali, lecz nie tylko, można ją stosować także do obróbki drewna, szkła, kamienia a także tworzyw sztucznych. Dzięki użyciu tej techniki zyskujemy dużą dokładność wykonania, jak również jednakowość form. W tym artykule powiemy ci więcej o bardzo popularnej ostatnio metodzie, jaką jest obróbka ze skrawaniem.

Czym jest obróbka skrawaniem? Obróbka skrawaniem – Co to właściwie jest?

Najprościej mówiąc, obróbka skrawaniem jest to zdejmowanie niepotrzebnego materiału, aż do pozyskania pożądanej formy. Ta technologia obróbki metali jest jednym z rodzajów tak zwanej obróbki ubytkowej, to znaczy, iż żeby otrzymać podany kształt należy po kolei usuwać warstwy zbędnego tworzywa, czyli naddatku.

Obróbka skrawaniem to metoda, którą można wykonać za pomocą narzędzi takich, jak tokarki, frezarki, wiertarki lub szlifierki, jednak najnowszym rozwiązaniem są urządzenia CNC.

Maszyny te nie tylko są o wiele bardziej efektywne niż znane metody, lecz także pozwalają na dużo sprawniejszą automatyzację czynności. Ich dobrą stroną jest precyzja, z jaką wycinają kształt. Dzięki odpowiedniemu programowaniu maszyny możemy zrobić bardzo szczegółowe detale i podzespoły maszyn o skomplikowanych kształtach. Dokładność, z jaką wykonywana jest obróbka metali dzięki maszynie CNC dochodzi nawet do kilku mikronów.

maszyna cnc

Na czym polega gładzenie?

Honowanie to metoda, mającą na celu wygładzenie konkretnej powierzchni. Wykorzystuje się je w końcowej obróbce przedmiotów potrzebujących sporej szczegółowości. W ten sposób wykańcza się najczęściej otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych walcowych lub stożkowych. Honować daje się również powierzchnie płaskie oraz część rodzajów uzębień .

Atutem gładzenia jest wysoka dokładność wymiarowa oraz nieduża chropowatość. Wygładzać dają się zarówno niewielkie, jak i duże elementy.

Najmniejsza akceptowalna średnica to kilka milimetrów, a największa wynosi około jednego metra. Przedmiot może mieć długość od 1 cm do blisko dwudziestu metrów. Należy pamiętać, że ostateczny efekt gładzenia będzie ściśle uzależniony od:

  • materiału pilników ściernych,
  • kąta nachylenia przycinanych śladów,
  • rodzaju cieczy chłodząco-smarującej,
  • nacisku powierzchniowego.

Honowanie odbywa się za pomocą gładzika, a więc głowicy, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się przez wykonywanie ruchów obrotowych oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród plusów honowania wylicza się głównie: dużą dokładność ,która umożliwia dokładne spasowywanie się elementów, co znacznie zmniejsza ich zużywanie się, jak również dłuższą trwałość detali, co wynika z niskiego nacisku na tworzywo.

Jakie są metody obróbki skrawaniem?

Rozróżniamy parę metod obróbki skrawaniem, a zalicza się do nich:

Obróbka punktowa

Bazuje ona na ukształtowaniu obrabianego obiektu dzięki ruchowi jedynie jednego elementu ostrza. Zarys powierzchni przedmiotu jest odwzorowaniem toru ostrza.

Obróbka kształtowa

W tym wypadku kształt powstaje przez odwzorowanie w materiale obrabianym zarysu krawędzi ścinającej narzędzia. Kształt ostrza warunkuje w ten sposób kształt obiektu.

Obróbka obwiedniowa

Zastosowanie tej techniki sprawia, że narzędzie robi w tym samym czasie ruch liniowy i obrotowy. Kształt obiektu tworzy się więc w wyniku zazębienia się przestrzeni przedmiotu z narzędziem. Jednak bywa to uznawane za dość drogie, a przez to rzadko stosowane rozwiązanie.

Specjaliści w dziedzinie obróbki skrawaniem to z pewnością firma Masz-ZAP.

obróbka skrawaniem - operator

Obróbka skrawaniem – etapy

Etapy wykonywania obróbki skrawaniem zazwyczaj podzielone są ze względu na dokładność.

Zgrubna obróbka

Jest to szybkie usunięcie wierzchnich warstw oraz przygotowanie materiału do następnych etapów obróbki. Ten etap jest bardzo istotny przez wzgląd na optymalizację i maksymalizację wydajności obróbki. Za pomocą szybkich i głębokich ruchów usuwana jest większość niepotrzebnego materiału, można wtedy przystąpić do kolejnego etapu.

Średniodokładna obróbka

Jest to zasadniczy etap w trakcie obróbki skrawaniem. Podczas frezowania na tym etapie uzyskuje się odpowiedni kształt, dlatego ten krok bywa nazywany inaczej obróbką kształtującą.

Dokładna obróbka

Jest to jeden z ostatecznych momentów obróbki metalu. Polega na skrawaniu do wymaganych przez nas wymiarów. W trakcje forma jest też wygładzana jak też dopracowane są jej detale. Innym określeniem tego etapu jest obróbka wykańczająca.