Czym jest jest ukulele? Informacje dla początkujących

Ukulele to instrument, który w ostatnim czasie przeżywa prawdziwy renesans pod względem popularności. Coraz więcej ludzi decyduje się na naukę gry. Wielu zawodowych muzyków również gra na ukulele. Czym w zasadzie jest, jak się prezentuje i jakie ukulele dla początkujących będzie najlepsze?

Czy ukulele przypomina gitarę?

Zacznijmy od samej budowy. Instrument ten może kojarzyć się przede wszystkim z niewielką gitarą – jest to skojarzenie słuszne pod względem wyglądu. Od gitary jednak ukulele różni się nade wszystko ilością strun – posiada takowe cztery. Dźwięku również nie należy porównywać do tych płynących z pudła rezonansowego prawdziwej gitary. Mamy tu do czynienia z o wiele wyższymi, dynamicznymi dźwiękami, które kojarzą się z tradycją i kulturą Hawajów i innych egzotycznych rejonów świata.

Ukulele dla amatorów – poradnik

Jak wybrać ukulele dla początkujących? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że jest kilka typów tego instrumentu. Najbardziej polecane ukulele dla początkujących to ukulele sopranowe, które charakteryzuje się niewielkimi gabarytami, niewygórowaną ceną oraz wysoką dynamiką gry. Nadaje się przede wszystkim do uczenia się chwytów oraz nieskomplikowanych utworów. Dla bardziej profesjonalnych użytkowników przyzwoite jest ukulele koncertowe, barytonowe lub tenorowe, ale są to opcje o wiele mniej poręczne i znacznie droższe. 

Nauka grania na ukulele jest bardzo łatwa, a w internecie znajdziesz wiele poradników w tej dziedzinie. Jest to instrument niezwykle przystępny i nadaje się dla początkujących osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z grą na czymkolwiek. Ukulele jest niewielkie, sympatyczne i mało kosztowne.