Egzamin na prawo jazdy – łatwiej zdać w większym czy mniejszym mieście?

Gdańsk czy Kościerzyna – egzamin na prawo jazdy to zawsze wyzwanie. Podobno liczą się umiejętności kursanta, a nie miasto, w którym(ej) podchodzi się do egzaminu. Jednak zdania na ten temat są różne. Oczywiście jak zwykle prawda leży po środku. Część osób twierdzi, że łatwiej zdaje się egzamin(u) na prawo jazdy w mniejszych ośrodkach, inni natomiast uważają, że korzystniejszym rozwiązaniem jest egzamin w dużym mieście. Jakie są wady i zalety każdej z tych opcji?

Czym może nas zaskoczyć egzamin na prawo jazdy w większym mieście?

Niewątpliwym(ą) zaletą egzaminu w większym mieście są umiejętności, które można zdobyć podczas szkolenia, jak i samego egzaminu. Kierowanie pojazdem w większych miastach łączy się z sporym natężeniem pojazdów. Takie warunki uczy wielu różnych sytuacji, które mogą mieć miejsce w przyszłości. Często są to niecodzienne zdarzenia. Ponadto im więcej zachowań przećwiczy się pod okiem nauczyciela, tym łatwiej pójdzie radzenie sobie z nimi samodzielnie. Większe miasto daje sporo możliwości do przetestowania swoich zdolności za kółkiem. Zatłoczone ronda, czy wielopasmowe, skomplikowane skrzyżowania są wyzwaniem(a) dla wielu osób. Nawet tych o większym doświadczeniu.

Poza tym aglomeracje uczą także prowadzenia(e) samochodu pomiędzy autobusami i tramwajami. Standardem są tzw. buspasy – skierowane tylko dla autobusów komunikacji miejskiej lub taksówek. Pozostałe samochody mają zakaz z nich korzystać w określonych godzinach. Kolejnym typowym składnikiem wielkomiejskiego środowiska są tramwaje. Kierowca musi być skupiony i spoglądać w lusterka. 

Innym atutem prawa jazdy w większym mieście jest mnogość ośrodków szkolenia kierowców. Większy wybór daje większe możliwości. Większa konkurencja między szkołami dobrze wpływa na uczniów. Dlatego, że aby utrzymać konkurencyjność, szkoleniowcy muszą gwarantować odpowiednią jakość. 

Egzamin na prawo jazdy w małym mieście – wady i zalety

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że w mniejszym miasteczku jest większa zdawalność. Nawet jeżeli jest to prawdziwe stwierdzenie, warto pomyśleć nad długoterminowymi skutkami.

Ucząc się jeździć w małej mieścinie kursant raczej nie uświadczy tramwajów. Również autobusów i innych pojazdów będzie mniej. Ilość pieszych także maleje. Generalnie natężenie ruchu jest znacznie mniejsze. Oprócz tego w małym miasteczku mniej będzie skomplikowanych skrzyżowań czy innych ciężkich manewrów. Mniejszy(e) ruch pozwala na dłuższy namysł zanim podejmie się decyzję(i) za kierownicą. I oczywiście, wydawać się może, że jest to czynnik pomocny podczas egzaminu. Jednak w tym miejscu pojawia się inna kwestia – w jakim celu osoba zdaje egzamin na prawo jazdy? 

Jeśli z dokumentu będzie się korzystać sporadycznie, wtedy małe miasto wydaje się idealnym miejscem na egzamin. Mniejszy ruch, więcej czasu i spokoju na decyzje – wydaje się proste. Jeśli jednak samochód ma być wykorzystywany(e) często wtedy lepszym(ą) pomysłem jest większe miasto. Umiejętności, które można osiągnąć w bardziej ruchliwym otoczeniu, przeważnie procentują w życiu.

Prawda jest taka, że mimo tych dywagacji większość decydując o ośrodek(ku) ruchu drogowego stawia na miejsce(m) zamieszkania. Ważne jest by miejsce, w którym przystępuje się do egzaminu było blisko. 

Decyzję o tym, który typ miasta jest lepszy dla egzaminu na prawo jazdy, każdy musi podjąć samodzielnie. Trzeba wziąć pod uwagę upodobania i określić cel – w jakim celu będzie służyło prawo jazdy w Kościerzynie w przyszłości. Jeśli ma ono być wykorzystywane w pracy zawodowej, warto zebrać jak najwięcej obycia z jeżdżeniem pod okiem kogoś bardziej doświadzonego. Nawet jeśli na początku będą popełniane(ć) pomyłki – refleksje z nich wyciągnięte okazują się bezcenne.