Fundamenty jazdy pojazdem dla nowicjuszy

Nauczyciele nauki jazdy zbyt wiele uwagi skupiają na wyjaśnianie kwestii które mają hipotetycznie pomóc w zdaniu egzaminu. W związku z tym po macoszemu podchodzą do podstaw techniki prowadzenia, których umiejętność jest niezbędna do tego, aby komfortowo oraz bez większych problemów przebrnąć przez egzamin praktyczny.

Zadaniem instruktora jest pokazać osobie szkolonej nie tylko prawidłowe ustawienie fotela oraz kierownicy, lecz również to, w jaki sposób korzystać z mechanizmów kierowania pojazdem. 

Żeby właściwie i precyzyjnie operować pedałem gazu, hamulca oraz sprzęgła, wystarczy oprzeć obie pięty o podłogę pojazdu. Stwarza to porządny punkt oparcia, zwłaszcza wtedy, kiedy trzeba sterować przy niedużych prędkościach. Niby takie oczywiste, jednak warto zdać sobie sprawę, jak wiele ludzi wciska sprzęgło, utrzymując stopę w powietrzu w związku z tym nie mając odpowiedniej kontroli.

Dźwignie oraz regulatory zostały zaplanowane tak, aby korzystanie z nich było niezwykle funkcjonalne. Lata, kiedy do wrzucenia biegu czy kierunkowskazu musieliśmy używać siły, zostały już dawno za nami. We współczesnym samochodzie można czasami odnieść uczucie, że przełączniki są niezwykle czułe. Prawda, korzystanie z nich musi być wręcz podświadome. To dodatkowa informacja, którą osobom rozpoczynającym naukę jazdy należy wyjaśnić. 

Każdy kto posiada prawo jazdy zmuszony był przejść kurs a później egzamin. Jednym wyszło to lepiej, niektórym nieco gorzej. Ale sama nauka jazdy nie bywa trudna. Pierwszy raz, gdy usiądzie się za kółkiem czuć podniecenie, czasami złączone ze strachem a także czasami z pewnymi obawami przed czymś nowym i nieznanym. I tutaj również, jak przy poznawaniu czegoś nieznanego wszystko wydaje się obce oraz skomplikowane. Podczas prowadzenia pojazdu w tym samym czasie trzeba wykonywać nawet parę czynności równocześnie – trzymać kierownicę, dodawać gazu lub wciskać hamulec, spoglądać w lusterka, włączać kierunkowskazy, patrzeć się na drogę, itd. Dla osoby która wsiada po raz pierwszy za kierownicę ogrom tych rzeczy może być przerażający, ale nie ma się co zniechęcać.  W trakcie nauki jazdy oraz zdobywania praktyki trudność nieustannie się minimalizuje, aż w ostateczności przekształca się w swobodne, wyuczone odruchy.

Czy poruszanie się samochodem po Gdańsku jest trudne?

Przemieszczanie się samochodem na siedzeniu kierowcy przynosi wiele frajdy. Pomijając to, że jest to niezwykle praktyczne i niezastąpione należy także nadmienić a także uwydatnić, że kierowanie samochodem daje niezależność i samodzielność. Ponadto przydaje się w szeregu sytuacji życia codziennego zarówno tych trywialnych, jak i pilnych sytuacjach. Niemniej jednak jak wszystkiego i jazdy samochodem należy się nauczyć.

Przemieszczanie się w mieście wiąże się najczęściej z wolną jazdą oraz tkwieniem w korkach. Przy takim rytmie prowadzenia pojazdu niezwykle istotna jest tryb jazdy pojazdem. Dla nowicjuszy jest kilka ważnych rad. Warto zaobserwować swój tryb jazdy i dostosować się do zasad a także innych uczestników ruchu drogowego. Za dynamiczna a także za wolna jazda mogą przyczynić się do poważnego wypadku.

Stanie w korkach, szczególnie w dużym mieście, kojarzyć się może ze zdenerwowaniem. Jednak, gdy tryb jazdy pozostaje płynny, kierowca pozostaje skupiony na jeździe i nic go nie rozprasza, to nawet przejazd po zatłoczonym mieście idzie sprawnie. 

Kierowcy przemieszczający się po Gdańsku mogą czuć się przyjemnie a także infrastruktura im sprzyja. Biorąc powyższe pod uwagę nauka jazdy w Gdańsku należy do jednych z mniej wymagających. W dorocznym rankingu miast sprzyjającym kierującym Gdańsk wypadł całkiem nieźle i zdobył drugą pozycję. Nauka jazdy w takich okolicznościach jest zdecydowanie bardziej przyjemna i mniej nerwowa. Łatwiej w trakcie nauki jazdy skupić się na dopracowywaniu technicznych zagadnień aniżeli na stresowaniu wzmożonym ruchem lub brakiem miejsc postojowych. 

Znalezienie postoju w miastach wywołuje wściekłość nawet u najspokojniejszych kierowców. Brak wystarczająco obszernej infrastruktury do parkowania znacznie zaniża wygodę właścicieli samochodów. Na szczęście w Gdańsku została dobrze rozwinięta struktura Park’n’Go, przez co nie ma problemu dostępnych miejsc do parkowania.