Gwarancja na samochód używany – jak to możliwe?

W obecnych czasach rynek jest przesycony ilością samochodów na sprzedaż. Mamy możliwość zakupić auto prosto z salonu, poleasingowe sporo tańsze, ale również stare pojazd za grosze. Samochody sprzedają zarówno wyspecjalizowani dealerzy samochodowi, komisy, ale też prywatne osoby. Z tego powodu osoby, które chcą sprzedać samochód muszą się niezwykle postarać aby przyciągnąć do siebie potencjalnych kupców.

Cieszącym się zaufaniem miejscem, specjalizującym się w temacie samochodów używanych z gwarancją jest firma prestige-ubezpieczenia.pl.

Jaką mamy gwarancję na samochód nowy, a jaką na używany?

Oczywistym jest, że nabywając samochód fabrycznie nowy będzie on miał gwarancję. Aby była aktualna niezbędne jest spełnienie pewnych warunków, przykładowo korzystanie z pojazdu zgodnie z zastosowaniem czy serwisowanie go. Na czym jednak opiera się gwarancja na samochód używany?

Jest to w gruncie rzeczy ubezpieczenie od wady zakupione przez komis samochodowy. Daje nam to poczucie pewności i zapewne bardziej rozważymy zakup takiego samochodu. Warto jednak dokładnie przeanalizować zapisy w takiej polisie i sprawdzić czy nie ma tam jedynie losowych usterek, które w rzeczywistości nie zdarzają się w takich autach.

Nierzadko taka gwarancja jest na okres do 3 lat, ale mimo wszystko pojawiają się towarzystwa ubezpieczeniowe gwarantujące dłuższą gwarancję. Dodatkowo taka ochrona często jest oferowana tylko dla samochodów nie starszych niż 10-15 lat i z ustalonym maksymalnym przebiegiem.

Na czym polega przedłużona gwarancja na używany pojazd

W internecie znajdziemy też propozycje przedłużenia gwarancji na samochód używany. Takie ubezpieczenie możemy zakupić kiedy naszemu samochodowi nie skończyła się gwarancja u producenta i pragniemy ją przedłużyć. W przypadku takiego zabezpieczenia samochód musi spełnić niemało warunków – nie za wysoki przebieg, wiek oraz naturalnie spełnianie warunków gwarancji, którą udzielił producent. Ta taktyka jest doskonała w przypadku kiedy zostajemy posiadaczami dosyć młodego pojazdu. Zazwyczaj za auto opuszczające salon dostajemy 2 lub 3 letnią gwarancję i sprzedając go możemy wydłużyć ją o kolejne kilka lat.

Na co zwrócić uwagę przy gwarancji na samochód używany?

Co najważniejsze przeczytaj warunki takowej gwarancji. Niejednokrotnie znajdziemy tam zapisy o zdefiniowanych usterkach, które podlegają, a które nie podlegają naprawie. Opłaca się spojrzeć na ten wpis, gdyż może okazać się, że najczęstsze wady nie znajdują się tam i ostatecznie zakupimy samochód z gwarancją, a w przypadku wykrycia usterki i tak nie będziemy mogli z niej skorzystać.

Taka sprawa jest bardzo pozytywna dopóki komisy samochodowe nie zaczną tego nadużywać. Zamysł nie będzie atrakcyjny kiedy chcemy kupić droższy samochód jedynie biorąc pod uwagę gwarancję, a faktycznie będzie dotyczyć nigdy nie występujących usterek i awarii.

Wnioski – czy zakup używanego samochodu z gwarancją jest dobrą opcją?

Reasumując – możemy poczynić zakup stosunkowo nowego samochodu od dealera, który jest jeszcze na gwarancji od producenta, kupno auta umiarkowanie nowego, w którym została przedłużona gwarancja fabryczna, oraz kupno auta używanego, któremu wykupiono specjalną polisę ubezpieczeniową na wypadek usterki. Warto przeliczyć czy taka propozycja jest wartościowa w przypadku wyszukanego przez nas samochodu, ponieważ do czasu aż nie będzie tylko chwytem marketingowym, może być interesującą alternatywą dla zakupu samochodu z salonu.