Ile spala mój samochód?

Kupując pojazd wiele z nas myśli o tym jak dużo pali. Jest to niesamowicie istotny bodziec, ponieważ paliwo do najtańszych nie należy i najczęściej na stacji paliw zostawiamy sporo pieniędzy. Co wpływa na wielkość spalania auta i czy można zrobić coś, żeby je jak najbardziej zminimalizować?

Jak obliczyć spalanie samochodu?

Ile spalają samochody? Najszybszą techniką jest zczytanie tego komunikatu z cyfrowego wyświetlacza, który można znaleźć w prawie każdym współczesnym aucie. Powinno się jednak pamiętać, że informacja ta jest hipotetyczna i nie koniecznie pokazywana wartość będzie prawidłowa. Sprawdzoną, ale wymagającą czasu metodą, będzie zrobienie pomiarów samemu. W takiej sytuacji początkowo należy zatankować samochód do pełna i zapisać jaki był przebieg, a następnie jeździć aż skończy się paliwo i jeszcze raz nalać go do pełna. Mając świadomość jak wiele kilometrów przejechaliśmy na pełnym baku oraz widząc jak wiele paliwa weszło do końca, możemy w szybki sposób obliczyć spalanie. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę ilość paliwa, które wykorzystaliśmy i podzielić to przez ilość kilometrów, które udało nam się zrobić od tankowania do tankowania i pomnożyć razy 100. W ten sposób zobaczymy średnie spalanie naszego auta przy zrobionym przebiegu. Oczywiście należy wiedzieć, że całkowicie inna wartość pokaże się jeśli całą trasę pokonaliśmy autostradami, a inne spalanie będzie jeśli jeździliśmy po zakorkowanym mieście.

Co wpływa na wysokie spalanie samochodu?

Wysokie spalanie auta może powodować kilka różnych rzeczy. Jednym z nich są usterki techniczne samochodu. Dla przykładu niesprawny termostat sprawia, że silnik się dłużej rozgrzewa, a w związku z tym spalanie paliwa może wzrosnąć nawet o 30%. Następnym elementem, którego nieprawidłowe działanie zwiększa spalanie, są wtryski paliwa. Jeśli nie działają poprawnie to silnik pracuje nierówno, co za tym idzie paliwo jest dawkowane błędnie i może znacząco zwiększyć się jego spalanie. Często ludzi dziwi, że opony również mają wpływ na spalanie paliwa. Za niskie ciśnienie w nich przeważnie przyczynia się do wzrostu zużycia paliwa. Warto więc myśleć o takiej drobnej rzeczy. Mocno oczywistą sprawą, a jednak nie każdy jest tego świadom, jest okresowe wymienianie oleju, filtrów i sprawdzanie stanu świec zapłonowych. 

Oprócz awarii samochodu, na to jak duże jest spalanie wpływa nasz sposób jazdy. Auto spala zdecydowanie więcej paliwa podczas gwałtownego przyspieszania i hamowania, oraz kiedy stoimy w korku.

Jak wpłynąć na spalanie samochodu?

Po pierwsze warto nie zapominać o zmianie biegów we właściwym momencie. Nie warto szybko ruszać i jechać na pierwszym biegu aż do osiągnięcia 30 km/h. Zdecydowanie korzystniej dla naszego portfela jest zmieniać biegi jak najszybciej się da. W następnej kolejności – stała prędkość. Gwałtowne gazowanie oraz hamowanie nigdy nie wpłynie dobrze na spalanie auta. Kolejną ważną rzeczą jest obciążenie auta. Zdecydowanie lepsze spalanie będzie, jeśli poruszą się nim tylko jedna osoba. Warto więc nie wozić w samochodzie przedmiotów, których nie potrzebujemy. Jeżeli zależy nam na najlepszym spalaniu to warto zrezygnować z podgrzewanych foteli i bardzo mocno włączonej klimy, dlatego że wykorzystują one prąd, a to bez wątpienia ma wpływ na spalanie.