Jak radzić sobie z problemami z wtryskiwaczem?

Kierowcy, którzy posiadają samochody z silnikiem Diesla a także z układem Common Rail chętnie wczytują się w ciekawostki dotyczące takich mechanizmów, gdyż wiedzą, że odpowiednia eksploatacja i higiena użytkowania diesla może sprawić, że usterki mogą wystąpić znacznie później, niż w przypadku niewłaściwego stylu jazdy. Przeczytaj nasz artykuł po to, aby zobaczyć jak obserwować problemy z wtryskiwaczem, oraz jak wygląda prawidłowa regeneracja wtryskiwaczy

Objawy awarii wtryskiwaczy – jakie są?

Podają one paliwo, które zapala się za pomocą powietrza sprężonego przez tłok. Warto pamiętać, że na zimnym silniku niezbędne jest pośrednictwo za pomocą świecy żarowej. Sterowaniem wtryskiwaczami jest wykonywane za pomocą komputera, który dokładnie wie, jaką dawkę paliwa powinien on dawać. Zależy to od stylu jazdy i chwilowego zapotrzebowania na moc.

Ten układ pracuje wspaniale i zapewnia nam znakomite osiągnięcia oraz wysoką kulturę działania. Problem w tym, iż nie w każdym przypadku pracuje on w idealnych okolicznościach. Najczęstszą przyczyną awarii wtryskiwaczy jest słabej jakości paliwo. 

Gdy właściciel auta zapomni o terminowej wymianie filtra, tankuje olej napędowy niewiadomego pochodzenia, możliwe, że wystąpi awaria wtryskiwaczy. 

Z wyżej wspomnianych powodów wtryskiwacze z czasem zaczynają się brudzić, aż całkowicie się zapychają. Ich usunięcie jest nieprawdopodobne bez mechanicznego czyszczenia. Ponadto  wszystkie problemy z wtryskiwaczami zdarzają się z regułu przy wysokim przebiegu, najczęściej grubo po 150 000 km. Oczywiście to nie jest regułą. 

Prawidłowa pielęgnacja wtryskiwaczy – jak powinna przebiegać?

Posiadaczy samochodów na pewno ucieszy fakt, że wtryskiwacze są odporne na błędną eksploatację samochodu, którą jest dynamiczna jazda. Jednakże to nie znaczy, że kierowca nie musi pracować nad swoimi złymi nawykami przecież pozostałe podzespoły w samochodzie nie są aż tak odporne. Aby wydłużyć żywotność tych podzespołów, pomocne jest czyszczenie wtryskiwaczy, zapobiegawcze oraz doraźne. Kierowca jest zobowiązany do kontroli stanu spryskiwaczy i wykonywać taki zabieg w momencie pojawienia się pierwszych zabrudzeń. Uważaj jednak w przypadku, gdy nie masz przydatnych umiejętności, bo bardzo łatwo można zapowietrzyć układ paliwowy.

Czy można jeździć samochodem jeżeli wtrysk jest zepsuty

Mechanicy bardzo często słyszą zapytanie o to, czy można jeździć samochodem z uszkodzonym wtryskiem. Bez wątpienia prowadzenie takiego samochodu będzie wyjątkowo kłopotliwa. 

Można też nadmienić że zastanawiające odgłosy wtryskiwaczy są spowodowane zawieszonym wtryskiem silnika diesla. Z jakiego powodu to zjawisko uważany jest osoby zajmujące się mechaniką jako ryzykowne? Na problemy ze wtryskiem wpływają zgromadzone w nim brudy. Jeśli na iglicy czy także dyszy rozpylającej tkwią osady a także nagary. Bez wątpienia sama iglica nie może działać w zgodzie swym przeznaczeniem, a wówczas wtryskiwacz zacina się bez związku z pozycją, w której aktualnie jest. Stąd już krótka droga do problemów z wtryskami, ponieważ zawieszenie wtrysków w takiej pozycji powoduje,że przepływ oleju napędowego nie jest ograniczony barierą wtryskiwacza.

Najczęstsze trudności z wtryskami

Musisz mieć w pamięci, że zepsuty wtryskiwacz i objawy, jakie silnik znosi wskutek stukających wtrysków, znacznie obciąża działanie napędu. Kolejna trudność, z jakim czasem mierzą się użytkownicy to lejące wtryski. Co mogą uczynić w naszym aucie? Najczęściej w wyniku nieszczelnego wtryskiwacza rozprzestrzenia się pęknięcie głowicy, bo jej temperatura jest za bardzo wysoka.