Jak tworzony jest samochód? Kto go projektuje?

Nowiutkich pojazdów nie projektują tylko graficy komputerowi. To praca designerów, rzeźbiarzy, konstruktorów a także księgowych. Przebieg powstawania nowych pojazdów jest fascynujący.

Całość rozpoczyna się jednak bezustannie od kartki papieru oraz ołówka. Potencjalnie tabletu, bowiem żyjemy w XXI wieku. Korzyścią szkicowania na tablecie jest fakt, że bardzo sprawnie jesteśmy w stanie opracować realnie wyglądający obrazek, który bardzo dobrze oddaje proporcje oraz bryłę pojazdu. Równocześnie natychmiast możemy go podrzucić koledze z działu, który będzie mógł spojrzeć na to wszystko świeżym okiem a także ewentualnie dorzuci własne uwagi lub propozycje.

Niezmienne jest, że zasadniczy, wstępny projekt rysowany jest przez designera. Po niezliczonych dyskusjach i zmianach zostaje stworzony finalny projekt. Teraz do działania przystępuje rzeźbiarz.

Rozwój technologiczny w sektorze jest gigantyczny, co ma wpływ również na proces tworzenia samochodów. Choć projektanci mogą wykorzystywać wirtualną rzeczywistość, model wykonany za pomocą syntetycznej gliny jest wciąż strategiczną częścią etapu projektowania. Wówczas pierwszy raz można ujrzeć i odczuć prawdziwe gabaryty samochodu, jego linie oraz kształty. Można go dotknąć i zrecenzować. Podczas tworzenia modelu z gliny designerzy również nanoszą poprawki, gdyż dostrzegają detale, których nie pokazują grafiki. Po zamknięciu fazy projektowej gliniany samochód jest praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwego samochodu. Jest w całości pokryty lakierem i posiada wszelkie charakterystyczne detale m.in. przednią kratkę, światła czy lusterka zewnętrzne. Ma nawet szyby w oknach. 

Na jakich uczelniach możemy nauczyć się projektowania pojazdów?  

Samochody szkicują w szkolnych zeszytach uczniowie w całej Polsce. Z mnóstwa tych chłopców wyrastają potem międzynarodowej sławy motoryzacyjni designerzy. Ich samochody jeżdżą aktualnie po naszych szosach logami BMW, Audi bądź Alfy Romeo. Projektowanie pojazdów to dla większości ludzi praca marzeń. Projektowanie sportowych samochodów, wszelkiego rodzaju imprezy ze wziętymi designerami oraz litry szampana i poklepywanie się nawzajem po plecach. Projektowanie pojazdów to niestety nie jedynie blichtr oraz splendor a przede wszystkim gatunek pracy podobny do lekarza, przynajmniej w kilku aspektach – wymaga ciągłego uczenia się, wyszukiwania nowszych trendów oraz apetytu nowych wyzwań.

Typowy kierunek studiów projektowanie pojazdów w Polsce nie występuje. Nie oznacza to, że momentalnie powinniśmy zarzucić marzenia. Trzeba niemniej jednak na niniejszą sytuację popatrzeć w szerszym stopniu. Niestety na większości uczelni zagranicznych nauka wymusza opanowania języka z konkretnego kraju. Na krajowych szkołach wyższych znajduje się sporo pokrewnych kierunków, które są w stanie dobrze przygotować do wyjazdu oraz studiów za granicą. Są to między innymi: wzornictwo przemysłowe a także architektura. Pamiętajmy, że auto to także produkt, tak samo jak lodówka, albo zegarek. 

Najbardziej popularną szkołą wyższą kształcącą na kierunku projektowanie pojazdów jest niemieckie Hochschile Pforzheim. Jest to jedna z najbardziej renomowanych uczelni na świecie z dziedziny projektowania samochodu, program jest prowadzony z wykwalifikowanymi projektantami samochodów, z kolei w następnych semestrach co najmniej projekt jest współtworzony wraz z producentem motoryzacyjnym.

Kolejną uczelnią kształcącą w kierunku projektowania pojazdów jest Coventry University mieszczące się w Wielkiej Brytanii. Początek nauczania w tej szkole wyższej to lekcje fundamentów rysowania w perspektywie, lekcje photoshopa, podstawy programu 3D Alias a także poruszanie podstaw właściwości technicznych pojazdów. 

Jedna z bardziej znanych włoskich uczelni trudniąca się projektowaniem w różnych jego aspektach to IED Instituto Europeo di Design. Na studiach tutaj watek projektowania pojazdów jest rozszerzony o inne zagadnienia m. in. projektowanie jednośladów oraz jachtów. Dużym plusem tej szkoły wyższej jest lokalizacja, Turyn jest kolebką włoskiej motoryzacji.

W Europie mamy wobec tego dostatecznie szeroki wybór uczelni w obszarze projektowania pojazdów. 

W znacznej części przypadków uczelnie są bardzo pomocne i wiodą studentów krok po kroku. Jeżeli projektowanie pojazdów jest waszym marzeniem, to przetrwacie też pełny etap rekrutacyjny. Ktokolwiek kto zaplanuje sobie taką dorosłość pokona swoją drogę. Jednak widok waszego końcowego modelu wynagrodzi stres i pot. Projektowanie pojazdów to zakres pełen emocji, od poczucia spełnienia do gorzkiej porażki.