Jak zabezpieczać dane w przedsiębiorstwie?

W cyfrowym świecie nasze dane są ciągle narażone na różnego typu ataki i niebezpieczeństwa. Sieć daje przedsiębiorstwom wiele udogodnień, jednak potrafi być też niebezpieczny(a). Przechwycone dane mogą być użyte do niecnych celów.

W związku z tym tak ważna jest właściwa profilaktyka. Szyfrowanie haseł i udostępnianych treści oraz tworzenie kopii zapasowych to jedne z podstawowych działań związanych z bezpieczeństwem danych organizacji.

Zwłaszcza ważne dla przechowywania danych są rozwiązania kryjące się pod zagadnieniem: pamięć masowa. Kopie zapasowe i opcja długotrwałego przetrzymywania informacji stanowią punkt odniesienia w sytuacji potencjalnych wycieków.

Dlaczego pamięć masowa jest tak istotna?

Pamięć masowa jest jednym z najbardziej istotnych zespołów infrastruktury informatycznej w przedsiębiorstwach. Pozwala trwale przechowywać duże ilości danych przez długi czas.

Dostęp do danych zapisanych na urządzeniach pamięci masowej jest znacznie dłuższy. Pozwala to na odtwarzanie informacji nawet po długim czasie. Jest to także zaleta w przypadku wyłączeń prądu czy ataków hakerskich. Pozwala wrócić do konkretnego momentu, bez potrzeby skomplikowanego odtwarzania utraconych danych.

Pamięć masowa przyjmuje zazwyczaj postać zewnętrznego nośnika danych. Może to być dysk twardy, taśma magnetyczna, a nawet płyta CD. Zgromadzone dane ponadto się szyfruje dla wzrostu bezpieczeństwa. Dostęp do nich jest możliwy nawet bez połączenia sieciowego – pamięć masowa działa w trybie offline.

Jak działa pamięć masowa?

Pamieć masowa to sprawdzone rozwiązanie. Jednak by była ona stuprocentowo efektywna trzeba ją należycie ustawić. Każdy element tworzący infrastrukturę i jego wpływ na bezpieczeństwo danych powinien być przeanalizowany. Pamięć masowa wymaga, by wszystkie części składowe były zdublowane. Zamysł jest taki, by awaria jednego elementu nie rzutowała na funkcjonowanie pozostałych.

Korzystając z pamięci masowej warto używać oprogramowania kodującego i zabezpieczającego. Nawet, kiedy dane wyciekną dzięki kodowaniu będą niemożliwe do odczytania.

Rynek pamięci masowej stale się rozwija. Wdrażane są nowe rozwiązania. Następuje też decentralizacja pamięci masowej. Oznacza to, że gromadzone dane są rozproszone w killu dyskach, w różnych miejscach. Dzięki temu, ich zdobycie staje się jeszcze trudniejsze.

Kto pomoże nam zabezpieczyć dane firmowe?

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na rynku wciąż przybywa podmiotów, które zajmują się cyberbezpieczeństwem.

Warto poszukać specjalistów, którzy mogą pomóc zabezpieczyć dane w naszych firmach. Pamięć masowa to tylko jeden z elementów, którymi zajmują się firmy zajmujące się bezpieczeństwemIT.

Bezpieczne gromadzenie danych to nie tylko kwestia żywotna dla firm. Jest to również ważna część komunikacji z klientami, którzy udostępniając swoje dane okazują nam zaufanie. Nie powinno się go zawieść.