Jakie znamy rodzaje ubezpieczeń samochodu


Ubezpieczenie OC

OC to najbardziej popularna forma ubezpieczenia. NIc zaskakującego z tego powodu, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Przez to posiadacze samochodów przebierają w ofertach ubezpieczycieli. Polisę należy wykupić najpóźniej w momencie zarejestrowania samochodu ze względu na to, że samochód wyjeżdżający na drogę musi być w posiadaniu OC. Istnieje również ubezpieczenie komisowe samochodu. To nazwa potoczna. Posiadacze samochodów używają takiego określenia jeśli mówimy o OC krótkoterminowym, czyli ubezpieczenia OC obejmującego ochroną okres krótszy niż 12 miesięcy.

Dlaczego potrzebujemy ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC jest nam potrzebna wtedy, gdy będziemy uczestnikami wypadku lub kolizji. Z naszego OC, jeśli spowodujesz kolizję będzie wypłacane odszkodowanie kierowcy, który ucierpiał. Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia OC zostanie zostanie nałożona kara przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Według najnowszych dostępnych danych UFG wynika, że opłata karna za brak ubezpieczenia OC jest uzależniona od kilku rzeczy. Między innymi od brutto wynagrodzenia za pracę, rodzaju pojazdu, rodzaju ubezpieczenia,oraz okresu poruszania się bez ubezpieczenia OC.


Ubezpieczenie AC

AC przeciwnie do OC jest dobrowolną polisą. Niemniej jednak często sprzedaje się ją w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Przepisy nie regulują w żaden sposób stawek autocasco. AC jest to ubezpieczenie, które daje gwarancję zwrotu kosztów związanych z uszkodzeniem samochodu albo nawet jego kradzieżą. W takiej sytuacji kierowca będzie mieć czystą głowę, bo nawet jeśli w czasie parkowanie sam uszkodzi samochód, ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty.