Kiedy szkolenia BHP są obowiązkowe?

Nie da się ukryć, że szkolenia BHP są bardzo ważne. Dzięki takowym pracownicy danego zakładu mają możliwość, aby przypomnieć sobie wiele zasad odnośnie bezpieczeństwa w miejscu pracy, a tym samym, zapobiec wielu przykrym sytuacjom. Według kodeksu pracy pracodawca odpowiada za szkolenia BHP. Bydgoszcz, na przykład, obfituje w liczne firmy świadczące usługi z z tym związane, które dojeżdżają do takich miast, jak np. Wągrowiec, Nakło, Żnin czy Szubin. Rejon ten jest zatem bardzo dobrze zaopatrzony.

Od czego zależy termin kolejnego szkolenia BHP?

Warto wyjaśnić, kiedy dokładnie szkolenia BHP są obowiązkowe – rzecz jasna tuż po podpisaniu umowy o pracę każdy pracownik powinien takowe zaliczyć. Warto pamiętać jednakowoż także o okresowych szkoleniach. Termin kolejnych szkoleń okresowych w dużej mierze zależy od stanowiska, które piastuje konkretny pracownik. Jeśli mówimy o robotnikach oraz osobach działających na niebezpiecznych stanowiskach, kurs BHP należy przejść każdego roku. Robotnicy, którzy jednakowoż nie ryzykują zdrowiem i życiem, powinni odbyć takowy raz na trzy lata. Jeśli mowa o innych pracownikach, jest to z reguły pięć lub sześć lat, w zależności od funkcji pełnionej w zakładzie pracy.

Szkolenia BHP – dlaczego są tak istotne w każdym zakładzie pracy?

Jeśli zatem posiadasz firmę w miejscowości jaką jest Bydgoszcz lub w nieodległych miastach, powinieneś położyć nacisk na zapewnienie swojej kadrze odpowiedniego szkolenia BHP. Wybór jest na tyle obszerny, że na pewno znajdziesz coś dla siebie w korzystnej cenie. Zdecydowanie warto się tego podjąć, aby później nie borykać się z problemami z prawem oraz po to, żeby Twoi pracownicy dobrze czuli się w miejscu pracy i nie doprowadzali do przykrych zdarzeń.

Rozróżniamy dwa najważniejsze typy szkoleń BHP. Na dobry początek w nowej firmie każdy początkujący pracownik musi odbyć instruktaż ogólny , a także szkolenie wstępne na stanowisku pracy. Najważniejsze szkolenie, określane jako instruktaż ogólny, ma na celu zagwarantowanie wszystkim nowym pracownikom niezbędnej wiedzy, dotyczącej podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Wszystkie zawarte w kursie zasady można znaleźć w kodeksie pracy.

Szkolenie BHP – samodzielnie czy z pomocą fimry

Nie bez powodu mówi się, że opłaca się skorzystać z opcji przeprowadzenia takiego instruktażu przez wyspecjalizowaną firmę szkoleniową, która przekaże wiedzę sprawnie i zrozumiale.

W każdej firmie obowiązują określone reguły pracy, oparte na kodeksie, które można znaleźć w regulaminie firmy. Takie szkolenia są kluczowe i każdy nowy pracownik powinien zostać zaznajomiony z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto szkolenia BHP dokładnie omawiają techniki udzielania pierwszej pomocy.

Instruktaż stanowiskowy pomaga zrozumieć nowemu pracownikowi wszystkie zasady, których trzeba przestrzegać na stanowisku, które się obejmie. Korzystając z usług szkoleń BHP można mieć pewność, że pracownik uzyska wszystkie najistotniejsze informacje. Z pewnością będzie można usłyszeć temat sposobu ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami, a także instrukcje jak bezpiecznie wykonywać swoją pracę.

Tekst powstał na podstawie treści ze strony proefesjonalnego organizatora szkoleń BHP – firmy Karczewski BHP – link.

Szkolenia BHP – Dlaczego są niezbędne?

Rzetelnym faktem dla każdego pracodawcy jest to, że w świetle prawa taki kurs jest niezbędny. Warto mieć pewność, że nowy pracownik będzie wiedzieć jak reagować nawet w ryzykownej sytuacji. Bez wątpienia zminimalizuje to ryzyko wystąpienia trudnych sytuacji.

Szkolenia BHP obowiązują również pracowników z dłuższym stażem, ponieważ co dany cykl powinni oni je odnawiać. Osoby, które realizują szkolenie zyskują przywilej do wykonywania swoich obowiązków w sposób bardziej świadomy. Warto zauważyć także, że firmy oferujące takie kursy swoim pracownikom, są bardzo dobrze odbierane przez potencjalnych pracowników.

Szkolenie z udzielania pomocy –  nie zapominaj, jak bardzo jest istotne

Bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu dla pracowników oraz firmy. W każdym zawodzie wszystkie osoby powinny uważać na potencjalnie groźne sytuacje. Dlatego każdy, bez wyjątku, powinien mieć chociaż w pobliżu podstawowy sprzęt medyczny oraz apteczkę. Taki asortyment w istotnym momencie może zdziałać bardzo dużo i w razie wypadku da możliwość oczekiwania na pogotowie po udzieleniu pierwszej pomocy.