Koparka – kiedy kupić, a kiedy wynająć?

Przed rozpoczęciem budowy trzeba zatroszczyć się o wiele ważnych szczegółów. Wśród nich jest bez wątpienia dostęp do potrzebnych maszyn, wśród których powinna znaleźć się koparka katowice. Zwykle inwestorzy znajdują się przed bardzo trudnym dylematem: wypożyczyć czy nabyć tę maszynę? Odpowiedź niestety nigdy nie jest zupełnie jednoznaczna.

Droga zabawa

Przede wszystkim warto położyć nacisk na parę ważnych faktów. Koparka jest pojazdem ze wszech miar kosztownym. Cena wynosi z reguły od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet kilkuset tysięcy. W związku z tym wynajęta koparka jest zbawieniem dla niewielkich inwestorów oraz osób prywatnych, którym nieszczególnie opłaca się zrealizowanie takiego zakupu.

A może wynajem

Ponadto, jeśli decydujesz się na wynajem koparki, nie musisz martwić się tym, że ulegnie awarii. Jeśli tak się stanie, to firma wynajmująca zwyczajnie zamieni pojazd na zupełnie działający; jeśli jednak to samo by się zadziało z urządzeniem, które masz na własność, to Ty ponosisz konsekwencje za wszystkie naprawy i wymianę poszczególnych części. 

Należy wziąć pod uwagę kolejny czynnik, a mianowicie to, czy w przyszłości będziesz nadal potrzebować tej koparki. Kiedy jest to jednorazowa inwestycja albo Twoja firma podejmuje się takowych niezwykle rzadko, wynajem będzie przyzwoitą opcją. Kiedy jednak ciągle wznosisz kolejne budynki, kupno może być nieco bardziej korzystne. 

Podejmij rozsądną decyzję

Reasumując – to, czy koparka powinna być wynajęta, czy kupiona, zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb oraz tego, z jaką intensywnością korzystasz z tego pojazdu i jak bardzo zależy Ci na komforcie płynącym z posiadania koparki na własność. Nie da się ukryć, że oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, a decyzja należy tylko i wyłącznie do Ciebie.