LPG w samochodzie – czy warto?

Utrzymanie samochodu samo w sobie jest dosyć kosztowne. Regularne przeglądy, naprawy, tankowanie – wszystko to pochłania całkiem sporo pieniędzy z budżetów domowych. Część kierowców stara się zredukować koszty, głównie związane z częstą potrzebą tankowania paliwa, poprzez montaż instalacji gazowej. Jest to popularne rozwiązanie w Polsce. Ale, aby instalacja LPG mogła spełniać swoją rolę, ważne jest aby wszystkie jej elementy były ze sobą połączone w odpowiedni sposób. Dzięki temu samochód jest bardziej bezpieczny i wydajny.

Czym jest i z czego składa się instalacja LPG?

Instalacja gazowa jest systemem zasilania paliwami gazowymi, wykorzystywanym do napędu samochodów i innych urządzeń. Jest to układ, w którego skład wchodzą pewne urządzenia i elementy spełniające w nim zaplanowane funkcje. Dzięki odpowiedniemu połączeniu wszystkich komponentów samochód może poruszać się w oparciu o butlę gazową, niemal dwukrotnie redukując koszty związane z napędem paliwowym. Zanim nastąpi montaż systemu konieczne jest zdefiniowanie pewnych parametrów auta, które umożliwiają dopasowanie instalacji i wybór odpowiednich części składowych. Trzeba wiedzieć na jakim rodzaju silnika (zapłon iskrowy czy samoczynny) porusza się pojazd. Istotny jest także sposób zasilania i rodzaj zasilania paliwem bazowym.

tankowanie lpg na stacji paliw
Mimo rosnącej popularności LPG na stacjach paliw z reguły tylko 1-2 stanowiskach możemy zatankować ten gaz.

Struktura większości systemów gazowych jest podobna. Składają się one z butli gazowej, reduktorów ciśnienia, przewodów gazowych LPG, list wtryskowych, wężów i filtrów. Najważniejsze jest to, żeby wszystkie elementy były ze sobą odpowiednio połączone, zarówno od strony hydraulicznej, jak i od strony elektrycznej. Po prawidłowym zainstalowaniu i sprawdzeniu sprawności systemu, można wykorzystać złącze montowane w kolektorach dolotowych, które może przedłużać wtrysk gazu. Dzięki takiemu zabiegowi, praca silnika powinna być czystsza, jak również powinna się zmniejszyć ilość zużywanego gazu. Są to bardzo delikatne sprawy, i warto taki zabieg powierzyć profesjonalistom.

Jak działa napęd zasilany gazem LPG?

Gaz, który napędza nasze samochody występuje w stanie płynnym, który uzyskuje dzięki odpowiedniemu ciśnieniu panującemu w butli. Gdy nastąpi otwarcie zaworu wylotowego, mieszanina płynnego propanu i butanu jest prowadzona przewodami gazowymi LPG do filtra przy zaworze elektromagnetycznym, i dalej do kolejnych elementów układu: parownika, gdzie ciśnienie gazu jest obniżane, a sam gaz zostaje ogrzany. Wymiennik ciepła służy ponadto do chłodzenia silnika i utrzymywanie odpowiedniej temperatury wszystkich urządzeń. Mieszanina butanu i propanu jest balansowana z dużą dokładnością przez reduktor i regulator przepływu. Mieszalnik gazu pełni także rolę gaźnika. Zgodnie z regulacjami prawnymi obowiązującymi w większości krajów, układ paliwowy LPG musi być wyposażony w automatycznie odcinający zawór, który funkcjonuje między zbiornikiem gazu i zapalnikiem. Jest to jeden z najważniejszych wymogów związanych z bezpiecznym poruszaniem się pojazdami o napędzie gazowym. 

stanowisko lpg
Ceny gazu zależne są od licznych czynników ekonomicznych i politycznych na świecie.

Komu zlecić montaż instalacji gazowej?

Biorąc pod uwagę poziom skomplikowania i kwestie bezpieczeństwa, najlepiej zlecić montaż tudzież przegląd instalacji gazowej ekspertowi. Warto rozejrzeć się za lokalnymi mechanikami, którzy zajmują się tym zagadnieniem. Mimo, że instalacja takiego systemu nie jest wcale łatwa, doświadczony fachowiec powinien uporać się z nią sprawnie. Przy tym powierzenie sprawy specjaliście pozwala zminimalizować potencjalne ryzyka związane z bezpieczeństwem i stabilnością systemu gazowego w naszym samochodzie.