Montaż kostki brukowej – to musisz wiedzieć, zanim wybierzesz swojego wykonawcę?

Układanie kostki brukowej wbrew pozorom nie jest czynnością bardzo skomplikowana. Niemniej jednak rozumiemy że dla niektórych usługi brukarskie w Gdańsku to lepsza opcja. Z naszego artykułu poznasz jak prawidłowo przebiegają prace brukarskie. Tę wiedzę możesz wykorzystać zarówno podczas układania kostki brukowej jak i sprawdzania czy zatrudniony brukarz dobrze ją ułożył. 

Jak powinna wyglądać dobrze ułożona kostka brukowa?

Na początku prawidłowego układania kostki jest projektowanie bruku, czyli sporządzenie odpowiedniego projektu. Musi on dostarczyć Tobie wiadomości, jakie ilości materiałów budowlanych będziesz potrzebować, a także ile łącznie cały proces wyniesie. Usługa brukarska wykonana przez profesjonalną firmę na pewno trochę wyniesie jednakże nie należy na tym oszczędzać. Pamiętaj także że aby zacząć zlecenia brukarskie należy zweryfikować czy Ty masz dostęp do wszystkich potrzebnych narzędzi. Zaletą zdecydowania się na specjalistę jest fakt że firmy brukarskie oferują nie tylko etap planowania, jak i również dobór i transport materiałów którymi są jak kostka brukowa czy też kruszywa. Takie zakłady odnajdziesz niemalże wszędzie, czy to Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Warszawa czy Opole. 

 Jaka kostka brukowa jest najlepsza?

Oprócz koloru musisz wziąć pod uwagę jeszcze inne parametry wybierając kostkę brukową. Bardzo istotna jest również to jaką kostka ma fakturę czy też rozmiar konkretnych dodatków. Masz możliwość zadecydowania się  na tradycyjny format lub płyty XXL, które są bardzo które cieszą się dużą popularnością w szczególności wśród innowacyjnych projektów. Następny etap to odpowiednie zmierzenie całej posesji. Pomogą Ci one sporządzić projekt oraz dzięki nim będziesz świadom jak duża palet kostki należy zamówić.

Zapoznaj się z tym jakich narzędzi potrzebujesz!

Głównym potrzebnym narzędziem do układania kostki brukowej jest zagęszczarka. W przypadku większych powierzchni aby wybrać grunt będziesz potrzebować koparki. Będziesz układać większe płyty? W takim wypadku warto jest wypożyczyć chwytaki podciśnieniowe których waga wynosi od 120 do 320 kg. Dodatkowo aby pomierzyć teren będzie potrzebny niwelator lub długi metr. W trakcie robót koniecznie należy zaopatrzyć się wniezbędne będą standardowe narzędzia którymi są grabie, szpadla, taczki, miotły, poziomica, łata.

Etapy układania kostki brukowej krok po kroku

1. Wytyczenie nawierzchni

Ten etap polega na aby zaznaczyć na projekcie określone punkty. Jest to sposób przez który możesz wytyczyć usytuowanie a także poziom zabudowy w terenie.

2. Układanie kostki 

Początkowo trzeba usunąć ziemię na głębokość przewidzianą w projekcie. Wszystko jest zależne od rodzaju podbudowy. Nie możesz zapominać, aby krawędzie kostki były umocnione za pomocą krawężników które są ustawione na warstwie chudego betonu. Ponadto żeby odpływ wody deszczowej przebiegł prawidłowo, następnym warstwom począwszy od dna wykopu trzeba nadawać spadek 1 do 3 procent czyli 1-3 centrymetry na metr. Ostatnim etapem jaki należy wykonać jest wyrównanie dna wykopu a także ubicie go za pomocą ubijak bądź zagęszczarkę mechaniczną.

3. Wykończenie posesji tuż po ułożeniu kostki brukowej 

Po skończeniu układania kostki brukowej całą powierzchnię powinno się ubić. Na zakończenie na powierzchni ułożonej kostki brukowej trzeba rozsypać warstwę drobnego przesianego piasku a potem wmieść piasek w szczeliny które są pomiędzy kostkami, następnie polać wodą a także pozostawić go by osiadł. Takie czynności powinno się powtarzać kilka razy, do momentu aż piasek całkowicie wypełni pozostałe przestrzenie. Taka czynność idealnie ustabilizuje elementy nawierzchni.

4. Końcowe porady

Przygotowując łożysko pod nawierzchnię powinno się bezwzględnie wybrać całkowitąwarstwę urodzajną. W przeciwnym wypadku w przypadku gdy próchnica ulegnie rozkładowi czy też zmniejsza swoją objętość nawierzchnia może się miejscami zapaść. Wszelkie następne warstwy podbudowy a także podsypka muszą być wyrównane a także ubite. Pamiętaj żeby nawierzchni nadać 1-3 proc spadku, nawet gdy jest przepuszczalna, ponieważ użyto podsypki piaskowej i ma dobrą podbudowę, żeby woda szybko z niej odpływała. Dodatkowo żeby otrzymać powierzchnię o jednolitej barwie, należałoby tuż przed rozpoczęciem układania wymieszać kostki pochodzące z różnych opakowań.