Na czym polega technologia CNC i dlaczego warto się na nią zdecydować?

W różnorakich dziedzinach gospodarki wykorzystuje się interesujące metody obrabiania stalowych oraz wykonanych z podobnego materiału przedmiotów. Wydaje się jednak, że od wielu lat niesłabnącym powodzeniem cieszy się technologia CNC, czyli tak zwana obróbka skrawaniem oraz podobne jej czynności. Dowiedz się więcej odnośnie tego, na czym polega technologia CNC i dlaczego może pochwalić się tak znaczącą renomą.

Obróbka skrawaniem

Najprościej rzecz tę tłumacząc, mówimy tutaj o metodzie obróbki która polega na usuwaniu niedużych fragmentów tworzywa z obrabianego produktu. Dzięki temu ze wszech miar szybko można nadać takie kształty, na jakie dokładnie liczyliśmy w trakcie projektowania. Obróbka skrawaniem umożliwia znaczną powtarzalność prac, więc wszelkie elementy będą do siebie niezwykle zbliżone – jest to następna istotna zaleta tego rozwiązania.

Frezowanie CNC

Jedną z technik, które mogą pochwalić się przynależnością do technologii CNC, jest warte uwagi frezowanie. Jak można wywnioskować z samej nazwy, cały proces zachodzi w urządzeniu zwanym frezarką. Czynność polega na obracaniu się zarówno wszelkich elementów frezarki mających za zadanie usuwanie fragmentów materiału, jak i produktu, który został poddany obróbce. W związku z tym frezowanie CNC jest rozwiązaniem niezwykle skutecznym i precyzyjnym.

Toczenie CNC

Tutaj także mamy do czynienia z jedną z metod obróbki skrawaniem. Tym razem sprzęt odpowiadający za ten zabieg (jest to tokarka) w zasadzie się nie porusza – metoda ta opiera się na poruszaniu się przedmiotu poddanego obróbce. W przypadku tej metody precyzja jest priorytetem, ale także powtarzalność wszelkich tworzonych za jej pośrednictwem elementów. Jak zatem widać, wszelkie metody obróbki skrawaniem są bardzo skuteczne i to właśnie temu czynnikowi może zawdzięczać swoją świetną opinię na całym świecie w branżach różnego typu.

Obróbka skrawaniem – dostępność

W obecnych czasach coraz więcej zakładów decyduje się na to rozwiązanie. Biorąc pod uwagę długą listę plusów, nie powinno nikogo to dziwić. Zdecydowanie poleca się obróbkę CNC, gdyż zapewnia efektywność, powtarzalność i znakomitą jakość.  

Źródło: http://www.kinstal-cnc.pl/