Podnośniki koszowe – typowe i nietypowe funkcje.

Zwyżki są urządzeniami dźwignicowymi. Używa się ich do różnego rodzaju prac, które powinny być wykonane bardzo wysoko. Jakie są rodzaje zwyżek i do jakich konkretnie prac się je stosuje? Po odpowiedzi zapraszamy do dalszej części tekstu.

Typy podnośników koszowych

Podnośnik koszowy to przyrząd który na specjalnym wysięgniku ma umiejscowioną platformę. Pozwala to podnosić ludzi na dużą wysokość. podnośniki koszowe kategoryzujemy  ze względu na budowę oraz na typ poruszania. 

Podział ze względu na konstrukcję wyróżnia trzy rodzaje podnośników:

    • podnośnik nożycowy – posiada wysuwane ramiona, które są wykonane na krzyż, przez co  jest bardzo stabilny.

    • podnośnik przegubowy – posiada bardzo duży zasięg roboczy. Dzięki temu można zostawić go w znaczącej odstępie od ulokowania świadczonej pracy. dokonale nadaje się np. przy ruchliwych ulicach gdy potrzeba wykonać prace dotyczące np. zreperowania sygnalizacji świetlnej.

    • podnośnik teleskopowy z wysuwanym ramieniem – stosowany do unoszenia ludzi na duże wysokości. posiada nieduże gabaryty, po złożeniu ramienia zajmuje mało przestrzeni.

Jednakowoż z uwagi na sposób przemieszczania,zwyżki dzielone są na dwa rodzaje:

    • samojezdne – poruszają się płaskim podłożu, teposiadające napęd 4×4 lub gąsienicowe świetnie sprawdzą się też w trudniejszych okolicznościach.

    • na podwoziach samochodowych – montowane są na niedużych autach jak i sporych ciężarówkach. Czasami mocuje się je także na przyczepach ciągnących pojazdy.

Do czego stosuje się zwyżki?

Podnośniki koszowe posiadają wiele zastosowań. Świetnie sprawdzają się w  wielu  niekoniecznie oczywistych obszarach. Poniżej podajemy pomysły na wykorzystanie podnośników koszowych.

Budowlanka

Zwyżki najczęściej wykorzystywane są oczywiście w branży budowlanej. Stosuje się je do montowania elementów konstrukcyjnych bądź  przykładowo okien na dużych wysokościach. Zwyżek używa się też podczas wykonywania  prac malarskich i przy elewacjach budynków. Są to takie prace  przy, których zwykłe rusztowanie nie jest wystarczające.

Montowanie reklam

Trudno wyobrazić sobie branżę reklamową bez użycia zwyżek. Ogromne reklamy przyklejane są na bokach bloków czy wysokich tablicach przy pomocy podnośników. używanie drabiny w takich sytuacjach jest po pierwsze niebezpieczne, kolejno nie ułatwia pracy wreszcie przy wielkich wysokościach jest po prostu niewykonalne. W tym przypadku zwyżki stanowią wielkieułatwienie.

Mycie okien i elewacji

Dbałość o wygląd budynków też wymaga skorzystania z zwyżek. Używanie technik alpinistycznych podczas mycia okien na dużych wysokościach jest bardzo ryzykowne, nieprzyczynia się też do jakości wykonanej pracy. Dzięki użyciu podnośnika koszowego, czyszczenie okien czy czyszczenie elewacji przebiegnie o wiele szybciej, solidniej i bezpieczniej dla pracownika.

Pielęgnacja miejskiej zieleni

Zwyżki mają zastosowanie również  przy dbaniu o rośliny  w dużych miastach takich jak np. Gdańsk. Czasami drzewa potrzebują precyzyjnego podcięcia  gałęzi, z podnośnikiem czynność ta będzie o wiele prostsza i bardziej bezpieczna do zrobienia.

Zdejmowanie  śniegu z dachów

Zalegający na dachach śnieg jest bardzo niebezpieczny. Spowodował on kiedyś  wiele  katastrof. Obecnie  właściciele budynków są zobligowani do częstego pozbywania się śniagu z dachów, by zapobiec nieszczęściu Dzięki zastosowaniu dotego zadania zwyżki można usunąć śnieg dokładnie a do tego w łatwy i bezpieczny sposób.

Eventy

Nietypowym wykorzystaniem zwyżek jest używanie ich w branży rozrywkowej. Zwyżki stosowane są na różnego rodzaju eventach. Czasem pełnią bardzo praktycznezadania przykładowo. oświetlanie sceny z dużej wysokości, lub jako pomoc przy jej powstawaniu . W niektórychsytuacjach sam podnośnik jest atrakcją. umożliwia osobom wznieść się wysoko  aby  zrobić sobie selfie i oglądać widoki lub panoramę miasta przykładem może być Gdańsk. Naturalnie  podnośnik koszowy spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i nie trzeba siębać korzystania z niego w tym celu. chętni , na czas wyjazdu w górę zabezpieczeni są na ten czas uprzężą asekuracyjną. Korzystanie z takiej atrakcji może być wspaniałym doświadczeniem.

***

Jak widać zwyżki  stosować można na dużo sposobów. Są pomocne nie tylko w budownictwie. Czy znałeś wszystkie sposoby? Podziel się poniżej.