Reguły wypożyczania kamperów

Wakacyjny wyjazd kamperem dostarcza uczucie niezależności i zapewnia przeżycie wspaniałej przygody. Chociaż kamper nie przewiduje równie luksusowych możliwości jak pokoje lub apartament w niezłym hotelu, a dodatkowo oczekuje nie raz wielu poświęceń, rzadko brakuje gotowych na taki rodzaj podróżowania. Bezsprzeczną zaletą samochodów kempingowych stały się stosunko kompaktowe wymiary a także pełna mobilność. Niekiedy jednak rzeczywistość okrutnie uderza w osoby zauroczone podróżowaniem kamperem. W niektórych krajach nie brak ograniczeń dla takich pojazdów. Zakazy wjazdu, ograniczony sezonowo postój, występują problemy ze znalezieniem źródła napięcia, a w starszych modelach trzeba się borykać z niedostatkiem niektórych ulepszeń, m.in. klimatyzacji. Wypożyczalnie kamperów pojawiają się na rynku niezwykle szybko, dobór pojazdów jest niezwykle duży, a zasady towarzyszące wypożyczeniu dość zbliżone. Dziś znalezienie działalności oferującej możliwość najmu kamperów nie stanowi dużego kłopotu. Propozycje możemy zobaczyć na serwisach ogłoszeniowych, w prasie branżowej, w internecie, na Facebooku. Wystarczy wpisać frazę „wypożyczalnia kamperów Gdańsk” w popularnej wyszukiwarce, żeby ta wyświetliła przynajmniej kilka rezultatów w konkretnie interesującej nas miejscowości Gdańsk. To mimo pozorów niesłychanie pożądana opcja, gdyż kampera jesteśmy zmuszeni skądś zabrać, a żaden człowiek nie ma zamiaru przemieszczać się setki kilometrów z bagażami, które później trzeba przepakować. Większość firm posiada w swojej ofercie możliwość dostarczenia wypożyczonego pojazdu pod nasze drzwi, ale jest to możliwość płatna całkiem sporo. Większość firm posiada w swojej ofercie jednakże możliwość zaparkowania swojego pojazdu na czas wynajmu kampera na ich postoju, bardzo często pilnowanym i przeważnie nieodpłatnym. 

 Obostrzenia przy wypożyczeniu kampera

Zanim zabierzemy się do przegldania ofert konkretnych wypożyczalni kamperów, powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na ograniczenia związane z wynajmem pojazdów kempingowych. Wbrew pozorom wypożyczalnia kamperów różni się od wypożyczalni ”normalnych” samochodów osobowych. W wypożyczalni kamperów najważniejszy jest wiek wynajmującego pojazd. Większość wypożyczalni kamperów w zasadach najmu zamieszcza zapis, że wynajmujący musi mieć ukończone 25 lat. Część firm dodatkowo umieszcza zapis o minimalnym okresie posiadania prawa jazdy (zazwyczaj 2-3 lata). Kampera, pomimo że w znaczącej ilości modeli jesteśmy w stanie nim przemieszczać się, mając kategorię B, prowadzi się kompletnie inaczej niż „osobówkę”. To szerszy, dłuższy, wyższy oraz cięższy samochód, podczas prowadzenia którego musimy mieć oczy dookoła głowy oraz doskonale przewidywać to, co może zdarzyć się na drodze. Musimy pamiętać, że prowadzimy naprawdę duży pojazd. Jeśli do długości bądź szerokości jesteśmy w stanie się zaadaptować, tak wysokość może nas pogrążyć. 

Następnym ograniczeniem jest cel naszego wyjazdu. Jeśli chcemy ruszyć do Chorwacji, Włoch lub Austrii, żadna wypożyczalnia nie będzie sprawiać problemu. Gorzej z wyjazdem poza granice Unii Europejskiej. Dużo umów najmu kamperów posiada zapis o odmowie wyjechania do takich państw, jak Ukraina, Białoruś, Rosja czy chociażby Mołdawia. W umowach znajdziemy również specjalne adnotacje o braku zgody wyjazdu na tereny objęte działaniami wojennymi i zamieszkami. Kilka firm precyzuje dokładnie lokalizacje, gdzie możemy wybrać się wypożyczonym kamperem. 

Co należy dokładnie przeczytać nim podejmiemy końcową decyzję o wypożyczeniu kampera? 

W Gdańsku znajduje się sporo wypożyczalni kamperów. Osoby poszukujące kampera na podróż mogą przebierać pośród wielu ofert i decydować stosownie do swoich wymagań oraz preferencji. Wyjątkowo istotne jest, aby na upragnione wolne wyruszyć kamperem który spełnia preferencje i dostosowanym do potrzeb. Niezwykle ważne jest dobranie właściwego kampera do wybranego sposobu podróżowania a także kierunku wyjazdu. Wybór wypożyczalni, z której oferty będziemy korzystać, jest jednakowo ważny. Niektóre oferowane pojazdy są zupełnie niedopasowane do realiów wypożyczenia. Są definitywnie za ciężkie, aby można było nimi podróżować, nie łamiąc przepisów. Zdarzają się również tacy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują podejrzane procedury wobec klientów, podwyższając cenę niwelowania uszkodzeń. Dlatego warto każdą wypożyczalnię dobrze zweryfikować, poddając analizie opinie wypożyczających, polisy ubezpieczeniowe proponowanych pojazdów, zapisy regulaminów oraz wzory umów wynajmu.