Rodzaje maszyn do obróbki drutu

Sporo gałęzi przemysłu nie może się obejść bez drutu. Jest to niezbędny materiał w większości fabryk, i wykorzystywany jest w wielu dziedzinach życia – od elementów dekoracyjnych, po produkcję mebli, aż do tworzenia wszelkiego rodzaju konstrukcji. Wyróżnia się on dużą wytrzymałością i niewielką średnicą. Mimo wszystko przed wykorzystaniem, trzeba poddać go odpowiedniej obróbce. Podczas tego procesu kształtuje się jego parametry takie jak: twardość, giętkość, rozciągliwość. Zazwyczaj wytwarzany jest drut o okrągłym przekroju, ale współczesne maszyny mogą zrobić również kwadratowe, lub skręcone. W zależności od potrzeb może też wybrać jego pokrycie. Na pewno inne będzie przy drucie wykorzystywanym do robienia biżuterii, a inne przy takim, który służy do produkcji mebli. Aby poddać drut właściwej obróbce, nie wystarczy jedna maszyna. Niezbędne będzie do tego o wiele więcej urządzeń. Jakie maszyny używane są przy obróbce drutu?

Maszyny do obróbki drutu – zgrzewarka

Oczywiście wszystkie maszyny przeznaczone do obróbki drutu muszą mieć właściwe certyfikaty. Na rynku można znaleźć dwa rodzaje zgrzewarek – jednopunktowa i wielopunktowa. Jest to maszyna, której zadaniem jest zastąpienie spawania. Ściślej mówiąc przeznaczone jest do zgrzewania prętów wykonanych ze stali niskowęglowej. Układ zgrzewania zgrzewa ze sobą poszczególne elementy przy użyciu prądu stałego lub zmiennego. Skutkiem tego procesu jest siatka z drutu o różnych kształtach i wymiarach. Za pomocą zgrzewarki wielopunktowej można wyprodukować zarówno siatki zbrojeniowe, jak i panele do ogrodzeń. Zgrzewarka wielopunktowa jest urządzeniem najczęściej wykorzystywanym w wyspecjalizowanych produkcjach ponieważ jest to stosunkowo spora maszyna. Operator obsługujący to urządzenie odpowiada za dopełnianie podajnika o odpowiednia ilość prętów, a także pilnuje aby cały proces przebiegał bez problemów. 

Obróbka drutu – do czego służy nawijarka?

Następnym urządzeniem służącym do obróbki drutu jest nawijarka, lub inaczej mówiąc szpularka. Współczesne szpularki do drutu zapewniają pełną automatyzację oraz dokładność. Wszystkie czynności wykonywane przez urządzenie są dokładnie zaprogramowane. Jak można się domyślić nawijarka do drutu przeznaczona jest do nawijania drutu w zwoje. Można zaprogramować urządzenie tak, aby zwoje były o określonej wadze. Zwoje służą one przede wszystkim do związywania zbrojeń w budownictwie. Cały cykl nawijania złożony jest z następujących po sobie etapów:

  1. przytwierdzenie drutu do szpuli na początku nawijania,
  2. zwinięcie drutu w szpulę, a następnie odcięcie go,
  3. dowinięcie luźnej końcówki,
  4. zrzucenie gotowego zwoju.

Maszyna przeznaczona jest głównie do nawijania drutu miękkiego. 

Prościarka drutu – potrzebne urządzenie przy obróbce drutu

Jednym z licznych maszyn używanych przy obróbce drutu jest prościarka. Jej celem jest wyprostowanie drutu z kłębu bez względu na jego średnicę – dobrej jakości prościarka da radę prawie z każdą. Kiedy niezbędne jest prostowanie drutu przy użyciu prościarki? Takim przykładem może być instalacja odgromowa. Często materiał jakim jest drut kupowany jest w kłębach. Aby instalacja odgromowa odpowiednio spełniała swoje zadanie należy ten drut wyprostować. Dawniej wykonywano to ręcznie przy pomocy rozciągania, ale powodowało to uszkodzenia materiału. Co prawda były one niewidoczne dla oka, ale były przyczyną powstawania korozji. W takiej sytuacji niezastąpiona okazała się prościarka, a także rozwijak do drutu. Maszyny te mogą wyprostować go z niezwykłą dokładnością bez jakichkolwiek uszkodzeń. Prościarka do drutu jest wykorzystywana zarówno w przypadku drutu gładkiego, jak i  żebrowanego. Cały proces zazwyczaj odbywa się automatycznie, obsługa maszyny sprowadza się tylko do jej nadzoru, a także regulacji mechanizmów. Na rynku można kupić także prościarki wielotorowe, które wykonywane są na specjalne zamówienie. Służą one do jednoczesnego rozprostowania drutu o różnych średnicach. 

Jakie są pozostałe maszyny używane przy obróbce drutu?

Z pewnością jest wiele rozmaitych, które są używane przy obróbce drutu. Sposób ich działania zależny jest od tego, do czego w późniejszym okresie będzie używany drut. Takim przykładem mogą być giętarki. Są to maszyny robione na specjalne zamówienie kupującego. Wykorzystywane są one do gięcia siatek panelowych, a także górniczych. W przypadku siatek panelowych takie urządzenia działają na zasadzie prasy, która zgina surowiec na całej długości siatki. Kolejnym rodzajem takich nietypowych maszyn są ciągownie. Są to urządzenia przeznaczone do redukcji średnicy drutu poprzez jego gniecenie. Najczęściej taki drut wykorzystywany jest w górnictwie oraz do wytwarzania krat pomostowych. Ze względu na jego specjalistyczne wykorzystanie, jest to maszyna wykonywana tylko i wyłącznie na specjalne zamówienie. Drut jest surowcem wszechstronnie wykorzystywanym w wielu dziedzinach życia, z tego powodu powstało tak dużo urządzeń służących jego obróbce. Zazwyczaj są to urządzenia przeznaczone dla określonych branż, w których drut jest powszechnie używany. Należy pamiętać, że takie maszyny są sporych rozmiarów i jedynie specjalistyczne linie produkcyjne mogą sobie pozwolić na ich zakup.