Szczotki techniczne – typy oraz do czego są wykorzystywane

Gdzie i w jaki sposób stosuje się szczotki techniczne?

Szczotki techniczne to dość duża część produktów, w której występują rozwiązania przydzielone do wykonywania wielu zagadnień w przeróżnych specjalizacjach oraz zastosowaniach. Szczotki przemysłowe używa się jako komponenty narzędzi i linii produkcyjnych, do usuwania zanieczyszczeń, nanoszenia wszelkiego typu substancji, jak również jako zabezpieczeń ułatwiających pozycjonowanie oraz przemieszczanie przesuwanie wykorzystywanych przy produkcji produktów.

Szczotki techniczne mogą służyć do obróbki wykańczającej nawierzchnię oraz używa się je jako komponenty uszczelniające. Szczotki przemysłowe są przydatne w zamiatarkach i urządzeniach sprzątających. Wykorzystuje się je zarówno w zamiatarkach przeznaczonych do zachowania porządku dużych powierzchni płaskich, przykładowo hal przemysłowych, a także wnętrz obiektów biurowych czy handlowych, lecz także większych terenów przylegających do budynków. 

Szczotki przemysłowe stosuje się nie tylko do usuwania resztek po konkretnych cyklach technologicznych, przykładowo usuwania wiórów, trocin czy kurzu, ale także do wykańczania materiału. Szczotki przemysłowe mogą pomagać w usuwaniu ostrych krawędzi i zadziorów, usuwaniu powłok farb.

Rodzaje szczotek technicznych 

Szczotki techniczne to narzędzia ścierne, które różnią się m.in. konstrukcja, surowcem wykonania, granulacją a także siłą ścierania.

 Wybór odpowiedniej szczotki jest zależny przede wszystkim od problemu oraz specyfiki przeprowadzanych prac. Do najistotniejszych typów zaliczamy:

  • szczotki tarczowe – dedykowane są do pracy ze szlifierkami kątowymi, a głównie ze szlifierkami stołowymi. Szczotka druciana tarczowa ma układ tarczy, stąd jej nazwa. Zapewnia możliwość dotarcie do miejsc trudnodostępnych, gdzie na przykład szczotki doczołowe mają problem. Szczotki tarczowe druciane skonstruowane są z drutu stalowego karbowanego, sporadycznie splatanego. Zależnie do wykorzystanej stali i grubości druta przeznaczone są do wielorakich materiałów.
  • szczotki walcowe – to specjalny typ szczotek przemysłowych montowany w maszynach do obróbki wielkich powierzchni. Jedne z częściej używanych  na przykład w narzędziach czyszczących między innymi chodniki czy glazurę, at akże w tzw. szorowarkach do szorowania twardych powierzchni o dużych, ciężkich zabrudzeniach.
  • szczotki pędzelkowe – przeznaczone są do polerowania trudno osiągalnych zakamarków oraz nawierzchni wewnętrznych.
  • szczotki talerzowe – odznaczają się tym, iż powierzchnia ich korpusu jest płaska, a włosie osadzone prostopadle do niej. Najczęściej szczotki techniczne tego typu są stosowane do mycia oraz czyszczenia, a także obróbki nawierzchni czy nanoszenia na nie powłok z rozmaitych preparatów.
  • szczotki listwowe – cechują się specyficzną strukturą, gdyż włosie jest w nich ułożone w szeregu. Szczotki listwowe coraz częściej używa się jako uszczelnienia, między innymi wzdłuż boków drzwi. Są również stosowane jako komponenty linii transportowych zarazem do odpowiedniego pozycjonowania, jak i uszczelniania podczas wykonywania kolejnych etapów obróbki, a także czyszczenia samego urządzenia a także transportowanych elementów.
  • szczotki taśmowe – to rozwiązanie, które zazwyczaj stosowane do transportu wielorakich wyrobów przemieszczanych na liniach wytwórczych. Włosie nabijane jest w elementach montowanych do przenośników przemysłowych – przede wszystkim pasowych albo płytkowych. Szczotki mogą w takich wypadkach utrzymywać transportowany obiekt w wyznaczonym położeniu ewentualnie chronić go przed kontaktem z innymi.
  • szczotki panelowe – mają włosie osadzane na płaskich korpusach o dowolnym kształcie, najczęściej prostokątnych. Używa się je zazwyczaj jako podkładek, na których spoczywają szczególnie wrażliwe na uraz materiały oraz przedmioty, które były uprzednio poddane szlifowaniu czy polerowaniu. Szczotki panelowe stosuje się w systemach transportowych.