Jak usuwa się wgniecenia w samochodzie?

Czasem na drodze przydarzy nam się niewielka stłuczka i wtedy w aucie robi się wgniotka. Tego typu wgniecenia bardzo często wyglądają mało urodziwie i na dodatek zmniejszają koszt samochodu. Coraz częściej stosowane są bezinwazyjne metody wyciągania wgniotek w karoserii. Dzięki nim samochód może wyglądać jak nowy i często nie ma żadnego znaku, że kiedyś doszło do wypadku. W jakich przypadkach możliwe jest usuwanie wgniotek i na jaką metodę warto się zdecydować?

jazda samochodem wieczór
Jesienna deszczowa pogoda i szybko zapadający zmrok to niestety przepis na stłuczkę. Nie martw się, drobne wgniotki można łatwo wyciągnąć u specjalistów.

Masowanie blachy – czyli jak usunąć wgniecenia w samochodzie?

Technika masowania blachy stosowana jest w kwestii takich części auta, do których jest łatwy dostęp do wgniecionego miejsca od wewnątrz. Jest to najczęściej maska albo klapa bagażnika. Do tego rodzaju wyciągania wgniotek konieczne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Fachowcy używać będą wypychaczy blacharskich o różnych kształtach, grubościach i końcówkach i dźwignie, czyli inaczej heble. Typ używanych hebli zależy głównie od tego, czy nadwozie jest wzmocnione, czy nie. Przy użyciu miękkich młotków z podbijakami i właściwie dobranych hebli, blacha jest masowana w taki sposób, aby przybrała swoją początkową formę. Sprzęty, jakie niezbędne są do wykonania takiego masowania nie są tanie i najlepiej byłoby zostawić pojazd u fachowców w Krakowie, którzy bezproblemowo zlikwidują u niego wgniecenia. W Krakowie polecana firma, posiadająca bogate portfolio to Eurograd – usuwanie wgniotek.

mały wypadek
Małe wypadki zdarzają się od zawsze. Jeśli podczas stłuczki w karoserii twojego samochodu pojawiło się wgniecenie (tzw. wgniotka), możesz podjechać do warsztatu takiego jak Eurograd, który specjalizuje się w usuwaniu wgnieceń.

PDR – czyli jak wygląda wyciąganie wgniotek na klej?

Jeśli nasze auto ma wgniecenia, jednak nie lakier jest bez zarysować to możliwe jest zastosowanie sposobu PDR czyli usuwania wgnieceń bez malowania blachy. Po pierwsze należy odtłuścić i wyczyścić interesujące nas miejsce, a potem położyć na to miejsce specjalny klej i doczepić odpowiednie urządzenie. Za pomocą tego przyboru wyciąga się obecne wgniecenia blachy. Po pełnym wyprostowaniu blachy ściąga się sprzęt i można zmyć klej za pomocą zmywacza.

Dużym plusem tej metody jest przykładowo brak potrzeby pozbywania się jakiegokolwiek z podzespołów. Na dodatek, często jest wykorzystywana w przypadku usuwania wgniotek po gradobiciu.

Tej metody lepiej nie wykonywać samemu w garażu gdyż wymaga ona konkretnej wiedzy i dosyć drogiego sprzętu. O wiele rozsądniej jest oddać auto w ręce specjalistów, których z pewnością wyszukasz w Krakowie.

Ostatnią metodą, którą można wykonać samodzielnie, jest wykonanie gwałtownej zmiany temperatur. W tym celu początkowo musicie podgrzać wgniotkę w karoserii – przykładowo przy użyciu suszarki – a następnie błyskawicznie ją schłodzić. Do tego używa się zazwyczaj suchego lodu albo sprężonego dwutlenku węgla. Blacha wskutek sporej różnicy temperatur wyprostuje się. Technika ta ma mimo wszystko pewien minus – zazwyczaj podczas tego zabiegu lakier może odprysnąć i trzeba go ponownie pomalować.

Jeśli mimo wszystko nie jesteś przekonany co do tego, czy prawidłowo usuniesz wgniotki z samochodu – zostaw to specjalistom. W Krakowie na pewno znajdziesz warsztat, który zrobi to bardzo dobrze.