Zakład pogrzebowy – jak wybrać?

Każdy z nas kiedyś zetknie się ze śmiercią – wszak to integralny element każdego życia. Rodzina zmarłego w obliczu nieszczęścia muszą wybrać dobrą firmę pogrzebową. Często śmierć może być tak przytłaczająca, że trudno jest zajmować się formalnościami pogrzebowymi. Trzeba wówczas wyszukać odpowiednią firmę pogrzebową, która poprowadzi przez ten niezbyt miły proces od początku do końca bez jakichkolwiek problemów. Zasadnicze, aby ta uroczystość była wyrażeniem poszanowania dla zmarłej osoby. Dlatego znalezienie odpowiedniego zakładu pogrzebowego jest tak istotną sprawą, nad którą warto się dogłębnie zastanowić. Czym należy się kierować poszukując firmy, która Podejmie się organizacji pogrzebu? Czy ta firma może zająć się wszystkimi aspektami tej uroczystości?

Dogodne położenie zakładu pogrzebowego

Jednym z ważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagą wybierając zakład pogrzebowy, jest jego położenie. Zasadnicze jest, aby zlokalizowany był niedaleko cmentarza, gdzie zostanie pochowany zmarły. Okoliczna firma niewątpliwie będzie znała cmentarz i praktyki na nim panujące, a także proboszcza. Pozwoli to na bezproblemową organizację uroczystości. Firmy pogrzebowe muszą także znać lokalne szpitale i chłodnie, jeżeli nie mają swojej. Najczęściej tego typu zakłady pogrzebowe położone są w bliskim sąsiedztwie cmentarza lub większych kościołów. Niewątpliwie istotnym aspektem jest także to, żeby lokalizacja zakładu pogrzebowego pozwoliła na szybki transport zmarłego. Kiedy śmierć nastąpi nocą, na pewno będzie zależało rodzinie na natychmiastowej reakcji zakładu pogrzebowego.

Dlaczego warto znaleźć zakład pogrzebowy, który oferuje transport zwłok?

Kolejną zasadniczą kwestią w przypadku wyboru zakładu pogrzebowego jest to, czy taka firma posiada w swojej ofercie transport zwłok. Jest to szczególnie istotne, kiedy śmierć nastąpiła daleko od miejsca docelowego pochówku. Niekiedy zdarza się, że należy jechać po zwłoki na drugi koniec kraju, a nawet za granicę. Wówczas trzeba dowiedzieć się, czy wybrany zakład pogrzebowy posiada w swojej ofercie transport nieboszczyka na znaczne odległości. Najczęściej takimi usługami zajmują się firmy pogrzebowe z dużych miast np. w Bielsku – Białej.

Firma pogrzebowa – zakres usług?

Poszukując dobrego zakładu trzeba także brać pod uwagę na zakres usług jaki on oferuje. W tak przykrym momencie jakim jest śmierć bliskiej osoby zazwyczaj rodzina pogrążona w smutku wolałaby oddelegować większość formalności związanych z pogrzebem na zakład pogrzebowy. Warto zwrócić uwagę na to, czy pracownicy mogą pomóc w większości formalności takich jak załatwienie aktu zgonu, wypełnienie wniosku o zasiłek czy wykupienie miejsca pochówku na cmentarzu. Usługi pogrzebowe dobrych firm często obejmują również dobór trumien lub w sytuacji kremacji – urn, dobór kwiatów, oprawa muzyczna ceremonii. Część zakładów pogrzebowych ma odpowiedni sprzęt, który usprawnia pogrzeb taki jak np. winda służąca do umieszczenia trumny w grobie, baldachim zasłaniający grób, świeczniki, stojaki na zdjęcia i wiele innych. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych wymagań rodziny i tego w jakim stopniu jest ona w stanie zaangażować się w organizację ceremonii. 

Położenie krematorium – na co zwrócić uwagę?

Kiedy rodzina pragnie skremować zwłoki, powinna ustalić gdzie położone jest krematorium. Część zakładów w swojej ofercie posiada też udział podczas kremacji zwłok. W takiej sytuacji istotny jest fakt, czy w okolicy miejsca pochówku znajduje się krematorium wyposażone w kaplicę, w której odbędzie ceremonia. Krematoria położone są najczęściej w pobliżu dużych miast. Z tego powodu jeżeli rodzina zechce pożegnać zmarłego biorąc udział w kremacji, zakład pogrzebowy wybierze krematorium, które zlokalizowane jest najbliżej miejscowości w której odbędzie się pogrzeb. Należy wspomnieć, że obecnie w Polsce znajduje się około 60 krematoriów.