Zapoznaj się z naszym tekstem, po to, aby dowiedzieć się jak wygląda prawidłowa segregacja śmieci!

Zobacz nasz tekst, po to, aby dowiedzieć się jak prawidłowo segregować śmieci. Z pewnością wiele osób ma problem z odpowiednią segregowaniem śmieci

Zobacz w jaki sposób zacząć segregowanie śmieci!

Najistotniejsze jest ,aby umieć zagospodarować w mieszkaniu miejsce na dwa śmietniki na odpady. Jeden z nich powinien służyć do resztek.Powinny się tam znaleźć wszelkie śmieci których nie możemy umieścić do następnego kosza o którym zaraz napiszemy więcej. W każdym razie taki śmietnik jest dokonały jeśli mamy jakikolwiek dylemat,do jakiego pojemnika rzucić dany odpad. Gdy wywóz śmieci w Gdańsku zabierze odpady z Twojego domu sorterzy z zakładu utylizacyjnego będą posiadać wiedzę w jaki sposób je poodzielać.

Kolejny kosz powinien być miejscem na odpady bio, które do niedawna nazywano mokrymi. Powinno do nich trafiać wszystko, co jest biodegradowalne, czyli śmieci które gniją bądź w szybkim tempie się rozkładają. Przykładowo możemy tam wrzucić jest jedzenie a właściwie jego pozostałości. 

Co powinno się zrobić z plastikiem bądź metalem?

W przypadku gdy nie mamy miejsca na kolejny śmietnik, powinieneś zaopatrzyć się w foliowy worek. Metale, plastik i tworzywa sztuczne możemy przechowywać razem ze sobą. Przecież nie produkujemy tych odpadów tyle, co odpadów resztkowych albo biodegradowalnych. Jak będziesz mieć wszystkie te odpady w jednym worku, bezproblemowo dokonasz ich segregacji w dużym śmietniku. Jeśli Gdańsk jest Twoim domem to wiesz, jak ważna jest tam właściwa segregacja odpadów. Przyłóż swoją cegiełkę do tego eko procedera. 

Odpowiednia segregacja szkła – jak powinna wyglądać?

W Twoim domu niepotrzebne szkło należy przechowywać w oddzielnym worku. Następnie musisz je wrzucić w pojemniku koloru zielonego. Pisząc szkło mamy na myśl na przykład butelki ze szkła, słoiki ze szkła czy pojemniki po kosmetykach – jednakże nie te wykonane z plastiku. Miej w pamięci że im szkło jest czystsze tym korzystniej. Jednakże nie oznacza to ,że jesteś zobowiązany do mycia ich, należy jedynie usunąć wszystkie zakrętki, które wyrzucamy do kontenera w kolorze żółtym. Ważne jest to,aby nie wyrzucać do zielonego kontenera tak zwanego szkła płaskiego. Jest to na przykład szyba, zbite lustro bądź szkło kuchenne. te śmieci z kolei muszą trafić do kosza z resztkami.  

Gdzie należy wyrzucać papier?

Po pierwsze papier, trafiający do niebieskiego kontenera nie może być brudny ani lakierowany. W niebieskim pojemniku powinny znaleźć się gazety, zeszyty, książki bądź  kartony. 

W jakie miejsce powinno się wyrzucać artykuły higieniczne?

Rzeczy takie jak podpaski, pieluchy, waciki do twarzy, mokre chusteczki bądź zabrudzone ręczniki papierowe – wrzucamy do odpadów resztkowych. Jednakże styropian nie nadaje się do recyklingu. W związku z czym wszelkie elementy zrobione ze styropianu powinny trafić do resztek.

Co z kolei należy zrobić z odpadami od zwierząt?

Śmieci po zwierzętach czyli na przykład psie odchody, koci żwir bądź ściółka gryzoni należy wrzucać koszta na resztki

Nie zapominaj, że segregacja śmieci to wspólny obowiązek mieszkańców zarówno Gdańska, a także całego kraju. Miej też w pamięci, że tam, gdzie odpadki nie będą segregowane, koszty odbioru odpadów będą większe. W praktyce oznacza to tyle, iż nawet jeśli jedna osoba nie będzie segregować odpadów to pozostali społeczeństwa zapłaci za to.